आजभन्दा २०० वर्षअघि यसरी गरिन्थ्यो शल्यक्रिया, हेर्नुस् मुटु हल्लाउने तस्बिरहरू

काठमाडौं, मंसिर ४
अहिले कुनै पनि खाले रोगको शल्यक्रिया समान्य ठानिन्छ । केही शल्यक्रिया मात्रै संवेदशनशील हुन्छन् । यो सबै प्रविधिमा भएको विकासले हो ।

आजभन्दा करिब २०० वर्षअघि शल्यक्रिया कसरी गरिन्थ्यो होला ? धेरैले यसको अनुमान गर्न नसक्लान् । त्यसबेला हुने शल्यक्रियाको वर्णन त अहिले कथाजस्तो पनि लाग्न सक्ला ।

आजभन्दा दुई शताब्दी (२०० वर्ष) अघि बिरामीलाई बहोस् नबनाइकनै शल्यक्रिया गरिन्थ्यो । त्यसबेला बिरामीलाई लठ्याउने सुई वा औषधिको विकास भइसकेको थिएन । सानाभन्दा साना शल्यक्रिया पनि खुब पीडाससिहत गर्नुपर्ने बाध्यता त्यसबेला थियो । ती सबैको कारण भनेको प्रविधि अभाव थियो ।

यहाँ हामीले १७ देखि १८औं शताब्दीतिर शल्यक्रिया गर्दाका केही दुर्लभ तस्बिर इन्टरनेटबाट संकलन गरेका छौं । चिकित्सा विज्ञानका इतिहासका अध्येता रिचार्ड बार्नेटले तयार पारेको चित्र पुस्तकमा उक्त समयका शल्यक्रिया गर्दाका निकै दुर्लभ तस्बिरहरू राखिएको छ ।

हेरौं केही तस्बिर :

Loading...