रवीन्द्र मिश्रलाई खुलापत्र : यो अन्त्य होइन, सुरुआत हो

 | ज्ञानुलक्ष्मी पराजुली |

 

आदरणीय रवीन्द्र मिश्र सर,

चुनाव सिद्धिएको छ । मतपरिणाम पनि आइसकेको छ । मतरिणामले चुनावअघि धेरैले जस्तो अनुमन गरेका थिए, त्यस्तै तस्बिर देखियो । वाम गठबन्धन ठूलो भयो, कांग्रेस खुम्चियो । थुप्रै सानाहरू हराए । बिलाए । अनि, केही नयाँ फ्रन्टमा आए ।

हो, संख्या र सिट गन्दा निकै आशा गरिएको वैकल्पिक शक्तिको नेतृत्व गरेको विवेकशील साझा पार्टी अपेक्षाअनुसार साइजमा आएन । तर, जति जे भयो, पायो– त्यसलाई कम आँक्न मिल्दैन ।

केही महिनाको मेहनत, बिनासंगठन, बिनातयारी जे–जति भोट विवेकशील साझाले पायो, त्यो ऐतिहासिक छ । ऐतिहासिक यस मनेमा कि– यति छोटो समयमै जनिमएको पार्टीले काठमाडौंमा शताब्दीदेखि मखमली सत्तामा ढलिमली गरेकालाई टक्कर दिने गरी शानदार र सम्मानजनक मत ल्यायो । अरू एक/दुई झोंक्का बल गरिएको थियो भने काठमाडौं–१ मा विवेकशील साझाको झन्डा गाडिन्थ्यो । यही हो– जनविश्वास र नयाँप्रतिको भरोसा ।

हो, चुनाव जितिएन । तर, जनताको मन जितियो । नयाँ कुरा बजारमा छ है भन्ने मानिसलाई पारियो । काठमाडौं–१ बाट झरेको १० हजार र देशभरिका तराजुमा झरेको २ लाखभन्दा बढी मत ठट्टा हैन । र, रवीन्द्र मिश्रको ८ सय १८ मतको हार आधा हार, आधा जित हो ।

अब चुनावअघिका केही प्रसंगबाट करा राख्छु ।
०००

मेरो छिमेकमा एकजना ७६ वर्षीय वृद्धा हजुरआमा छिन् । अस्तिको स्थानीय तहको निर्वाचनका बेला उनी भन्थिन्– ए केटी हो, यसपालाको चुनाउमा त्यो रन्जु भन्ने केटीलाई छाप हान्ने हो, मिल्छ कि मिल्दैन ?

ती हजुरआमाले विवेकशील साझा पार्टीबाट काठमाडौंको मेयर उम्मेदवार बेनकी रन्जु दर्शनालाई भोट हाल्ने इच्छा जाहेर गरेकी थिइन् । कारण– घरका सदस्यले ती हजुरआमालाई रन्जुको एउटा भाषण सुनाइदिएका थिए । तब हजुरआमालाई लाग्यो– अब यीनलाई चुनाउमा भोट दिनुपर्छ ।

अस्तिको प्रतिनिधि तथा प्रदेशसभाको चुनावमा ती नै हजुरआमा भन्दैथिइन्– यो चुनाउमा चैं त्यो रेडियोमा बोल्ने नानीलाई छाप हान्छु । यताबाट उनलाई छाप हान्न मिल्छ कि मिल्दैन ? (भलै, उनले केमा भोट हालिन्, उनैलाई थाहा होला)

ती हजुरआमा काठमाडौंकी मतदाता होइनन् । तर, उनले यसपटक काठमाडौं–१ बाट प्रतिनिधिसभाका लागि उम्मेदवार बनेका रवीन्द्र मिश्रलाई भोट दिन चाहेकी थिइन् । उनलाई आफूले भोट हाल्न चाहेको पार्टीको नामसम्म थाहा थिएन । भन्थिन्– नयाँ पार्टी जन्मेको छ रे ।

ती वृद्धा हजुरआमालाई मासिक भत्ता खुवाउने सरकारका सञ्चालक वा भत्ता केही सयबाट बढाएर हजारसम्म पुर्याइदिने पार्टीप्रति आकर्षण छैन (हुनुपर्ने त्यो थियो । तर, उनी नयाँलाई भोट हाल्ने संकल्पमा थिइन् । किन ?

जवाफ सजिलो र सिधा छ– उनी पनि नयाँ कुराको पखाईमा छिन् । उनलाई पनि लागेको रैछ, अहिलेका ठूला भन्ने दलले माखो मारेनन् । कुरै मात्रै गर्दै आए, आपसमा बाझ्दै–जुध्दै आए । तर, देश बन्दै बेनन । ७६ वर्षको उमेरमा अशिक्षित एक वृद्धा नामै थाहा नभएको पार्टी, राम्रोसँग नाम थाहा नभएको उम्मेदवारको चुनाव चिह्नमा भोट हाल्न तयार थिइन् ।

यसको अर्थ अहिलेको साझा विवेकशील पार्टीप्रति नयाँ पुस्ताको मात्रै आकर्षण छैन, पुरानो राजनीतिबाट डामिएका ती हजुरआमाको पुस्तालाई पनि अझै आशा छ– अब केही गर्छन् भने नयाँले गर्छन् । उनलाई लागिसकेको छ– ठूला र पुराना पार्टी भएर मात्रै हुँदैन, सही बाटो र तरिका नसमात्दासम्म देश बन्दैन ।
०००

म एक २५ वर्षीया विद्यार्थी र विवाहित महिला हुँ । अहिले म केही काम गर्न चाहन्छु, स्वरोजगार बन्न चाहन्छु । तर, अवसर छैन । उति धेरै सीप छैन, भएको सीपले काम पाउँदैन । अनि, कहिलेकाहीं मेरो दिमाग घुम्छ– काम गर्न देशै छाड्नुपर्ने रैछ ।

फेरि दल/नेताका भाषण सुन्छु– अर्को साल देशमै ५ लाख युवालाई रोजगारी दिन्छौं । सोच्छु– त्यो ५ लाखभित्र म पनि पर्छु । तर, नेताका यस्ता कुरा सुनेकै दशकौं भइसक्यो । अझै थुप्रै वर्ष जाने होलान् ।

देशमा मजस्ता (युवा पुस्ता) का लागि पसिना बगाउने ठाउँ किन छैन ? पढेपछि क्षमताअनुसार किन रोजगारी पाइँदैन ? विश्वविद्यालयमा किन सजिलै पढ्न पाइँदैन ? लाइसेन्स बनाउन सरकारी अड्डामा लाइनमा बसेका बेला किन प्रहरीले लाठी हान्छ ? सडकको धूलो–हिलो आतंक किन बन्द हुँदैन ? समयमै बिजुलीको बिल काट्ने प्राधिकरणले बत्ती किन समयमै दिँदैन ? सरकारी कार्यालयमा सेवा लिन जाँदा कर्मचारी किन घुस माग्छन् ?

हामीलई ‘नेपालमा ८३ हजार क्षमताको विद्युत् क्षमता छ’ भन्ने किताब पढाउने सरकार किन विदेशबाट बिजुली किनिरहेछ ? हरेक पटक बन्ने प्रधानमन्त्री किन यो देशको भाग्य र भविष्यसँग ठट्टा गरेर जान्छन् ?

यी प्रश्न (प्रतिनिधि) ले बेला–बेला दिमाग हल्लाउँछन् । आखिर यो देशको समस्या के हो ? देश किन अघि बढ्दैन ? समृद्धिको ढोका किन खुल्दैन ? नागरिकको चेहरामा किन निराशाको घाम मात्रै दौडिरहेछ ?
०००

छिमेकी देश भारत एउटा नदीले सम्पन्न बनेको छ । अरब राष्ट्रले तेल बेचेरै नपत्याउने विकास गरेको छ । विश्वका थुप्रै राष्ट्र पानी बेचेर धनी बनेका छन् । थुप्रै राष्ट्र कृत्रिम पूर्वाधार बनाएर देशमा बर्सेनि लाखौं पर्यटक भित्र्याएर अर्थोपार्जन गरिरहेछन् ।

हामीकहाँ विश्वकै अग्लो सगरमाथा छ । प्रकृतिले दिएका अनुपम सम्पदा छन् । केही सय किलोमिटरको बीचमा सप्ताकोसी, तमोर, नारायणी, कालीगण्डकी नदी छन् । हामीले यी सबैको सदुपयोग गर्न किन सकेनौं ? राज्य कहाँ चुकिरहेको छ ? यी सब गर्न बाधक बनिरहेको चिजको जात के हो ?

मेरो एकसरो बुझाइ छ– यो सबको जड ‘खराब राजनीति’ हो । अहिले मजस्ता लाखौं युवाको भविष्य यही गलत राजनीतिबाट डामिएको छ । नयाँ पुस्ताको हालत के होला ? हामी कहिलेसम्म शासकहरूका लागि प्रयोगशला बनिरहने ?

यो देशमा जनताको सेवाका नाममा राजनीति गर्नेले अक्सर भाषाण बेचे, राष्ट्रवादको नारा बेचे । पटक–पटक चुनावका नाममा राज्यको ढुकुटी रित्याए । दुई वर्षमा लेख्ने भनेको संविधानका नाममा खर्बौं स्वाहा पारे । गाउँमा १० लाखमा बन्ने सानो बाटो ५ वर्षमा बनेन । सहरमा दुईवर्षे योजनाको ढल ७ वर्षसम्म बनेन । तैपनि, हरेक साल उनै पुराना अनुहार आएर भन्छन्– देश हामी बनाउँछौं ।
०००

खासमा हामीकहाँ असल संस्कारको राजनीति र विकासप्रेमी नेताको चरम अभाव रहेछ । हो, राजनीतिक आन्दोलन एक समयमा खास अवधिका लागि अवाश्यक हुन्छ । तर, सधैं त्यसलाई भजाएर समृद्धि समात्न सकिँदैन । अहिले नेपालमा भइरहेको त्यही हो ।

हेरौं– देशमा इमान र सदाचारको राजनीति छैन । देश बनाउनभन्दा मुठ्ठीभर व्यक्ति आफू ‘बनिन’ केन्द्रित छन् । बरु, भ्रष्टाचार छ । यतिसम्म कि, यदि यो देशको शासकले हिम्मत गर्ने र पर्दा आफू पनि सजाय भोग्न तयार हुने हो भने, कसम ! यो देशका सबै जेल भ्रष्टाचारी र घुसखोरीले भरिन्छन् ।

०००

यो अन्त्य होइन, सुरुआत हो

रवीन्द्र सर,

तपाईं विवेकशील साझा पार्टीको संयोजकको हैसियतमा हुनुहुन्छ । र, अब पार्टीलाई कस्तो बनाउने, कहाँ लैजाने, कस्तो ढाँचामा निर्माण गर्ने भन्ने कुराको नेत्तृत्व तपाईंको हातमा छ । त्यसपछि अरू थुप्रै छन् ।

अहिलेको चुनावी परिणामबाट हतोत्साहित हुने वा टुक्रिने हैन, बरु थप बलियो र एकजुट हुने समय हो यो । विवेकशील साझा पार्टीले यति छोटो समयमै यो स्थान लिनुको अर्थ यसको यात्रा केही परसम्म मात्रै वा आवधिक छ भन्ने हैन, यात्रा लामो र फराकिलो छ भन्ने हो ।

अब ५ वर्षपछि आउने अर्को चुनावसम्म पार्टी बनाऊँ, सांगठनिक, वैचारिक र सेवाका हिसाबले पनि यसलाई तयार पारौं । देशैभरि स्वयंसेकको दस्ता खडा गरौं । वैकल्पिक शक्ति किन र केका लागि भन्ने स्पष्ट पारौं ।

र, अर्को चुनावका लागि मानसिक, सांगठनिक र राजीनितक हिसाबले पनि तयार हुँदै जाऊँ । यो विचलित हुने वा पलयान हुने समय होइन, थप मजबुत, संगठित र धैर्यवान् भएर अघि बढ्ने बेला हो । आफू पनि बुझौं र अरूलाई पनि बुझाऊँ– यो अन्त्य होइन, सुरुआत हो ।
०००

विराटनगर–मोरङ

Loading...