च्याम्पियन्स लिग : चेल्सी र बार्सिलोनाको ‘महाभिडन्त’ आज, बदला लिने दाउमा बार्सिलोना

काठमाडौं, फागुन २९
युरोपियन च्याम्पियन्स लिग फुटबलमा आज राति एक बहुप्रतीक्षाको खेल हुँदैछ । प्रतियोगिताको अन्तिम १६ अन्तर्गत दोस्रो लेगमा स्पेनिस महारथि बार्सिलोना र इंग्लिस च्याम्पियन चेल्सी आमनेसामने हुँदैछन् । यसै खेलबाट अन्तिम आठमा पुग्ने टोलीको टुंगो लाग्ने छ ।

यी दुई टोलीबीच यसअघिको चेल्सीको घर लन्डनमा भएको पहिलो लेगको खेल १–१ को बराबरीमा सकिएको थियो । गोल बराबरी भए पनि अघिल्लो लेगबाट बार्सिलोनालाई अवे गोलको एडभान्टेज छ । तसर्थ, आजको खेलमा बार्सिलोना थोरै पनि सुरक्षित हुनेछ ।

तर, गत वर्षको इंग्लिस प्रिमियर लिगको च्याम्पियन तथा यो सिजन अन्तिम चारमा पर्न संघर्ष गरिरहेको चेल्सी आज बार्सिलोनाको घर क्याम्प नोउमा ‘भव्य’ योजना लिएर उत्रिँदैछ । खेलअघिको पत्रकार समेलनमा बोल्दै चेल्सीका कोच एन्टोनी कोन्टेले बार्सिलोनासँगको खेल भव्य हुने बताएका छन् ।

चेल्सी त्यही टिम हो, जसले सन् २०१२ मा बार्सिलोनालाई सेमिफाइनलमा ३–२ ले स्तब्ध बनाउँदै फाइनल यात्रा तय गरेको थियो । उक्त वर्ष पहिलो लेगमा चेल्सीले आफ्नो घरमा बार्सिलोनालाई १–० ले जितेको थियो ।

चेल्सी ६ वर्षपछि बार्सिलोनाको घर क्याम्प नोउ उत्रिँदा इतिहास दोहोर्याउने योजनासहित मैदान उत्रिनेछ । पत्रकार सम्मेलनमा कोन्टेले बार्सिलोनाविरुद्ध ‘रणनीतिक’ खेल पस्किने बताएका छन् ।

यता, बार्सिलोना भने आज राति आफ्नो घर क्याम्प नोउमा उत्रिँदा खेल जित्न मात्रै चाहँदैन, ऊ ६ वर्षअघि सेमिफाइनलमा चेल्सीसँग भोगेको नमिठो हारको मिठो बदला लिन पनि चाहन्छ । सन् २०१२ मा स्टार मेस्सीले पेनाल्टी मिस गरेपछि बार्सिलोना चेल्सीसँग हार्दै प्रतियोगिताबाटै आउट भएको थियो ।

आजा बार्सिलोनाका लागि चेल्सीसँग त्यसबेलाको बदला लिने उचित समय हुनसक्छ । ६ वर्षअघिको खेलमा पेनाल्टी मिस गरेका मेस्सी अहिले पनि बार्सिलोनाका लागि प्रमुख खेलाडी छन् । मेस्सी तिनै खेलाडी हुन्, जसले अघिल्लो लेगमा चेल्सीविरुद्ध गोल गर्दै चेल्सीको पोस्टमा पहिलो गोलको रेकर्ड बनाएका थिए ।

आज राति आफ्नो घरमा हुने खेलमा मेस्सीले फेरि गोल गलार्न् ? वा ६ वर्षअघिको निराशा बिर्सन खुसी फर्काउलान् ? त्यो हेर्न पर्खनुपर्छ ।

बार्सिलोनाका प्रशिक्षक अर्नेस्टो भाल्भर्डेले खेलअघिको पत्रकार सम्मेलनमा चेल्सीसँग ‘पूर्ण’ खेल खेल्ने बताएका छन् । उनले चेल्सी बलियो टिम भएको भन्दै सावधानी अपनाएर खेल्नुपर्ने बताएका छन् ।

अघिल्लो लेगको नतिजाअनुसार आजको खेलमा बार्सिलोनाले चेल्सीलाई गोलरहित बराबरीमा रोक्न सके मात्रै पनि जितका लागि पर्याप्त हुनेछ, अवे गोलका आधारमा । तर, यदि चेल्सीले बार्सिलोनाको पोस्टमा १ गोल मात्रै हान्यो भने उसले चेल्सीलाई गोलअन्तरमै हराउनुपर्ने हुन्छ ।

खेल आज राति नेपाली समयअनुसार (बिहीबार बिहान) १ः३० बजेबाट सुरु हुनेछ । आजै राति १०ः४५ बजेबाट टर्किस क्लब बेसिकटास र जर्मन क्लब बार्यन म्युनिख पनि अन्तिम १६ को दोस्रो लेगको खेल खेल्दैछन् ।